Kalenteridis: '30 Ağustos 1922'den beri çamura batmaya devam ediyoruz

Eski Yunan casus Kalenteridis, 30 Ağustos Zaferi'nin yıldönümünde Yunanistan'ın bugün de jeopolitik sefalete hapsolmuş bir şekilde yalnızlığa itildiğini yazdı. 

30 Ağustos 2021 11:05
Kalenteridis: '30 Ağustos 1922'den beri çamura batmaya devam ediyoruz

banner59

Eski Yunan casus Kalenteridis, 30 Ağustos Zaferi'nin yıldönümünde Yunanistan'ın bugün de jeopolitik sefalete hapsolmuş bir şekilde yalnızlığa itildiğini yazdı.

Savvas Kalenteridis Batı'nın Küçük Asya Cephesi'ni çökerten 30 Ağustos Zaferi'nin yıldönümünde Yunanistan'ın bugün de jeopolitik sefalete hapsolmuş bir şekilde yalnızlığa itildiğini yazdı.

Batı'nın "Küçük Asya Felaketi" dediği, Yunanistan'da tarih dersi kitaplarında "Modern Helenizmin en büyük ulusal felaketi" olarak isimlendirilen Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferiyle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçti.

"HELENİZM TARİHİNİN EN BÜYÜK ULUSAL FELAKETİ"

Eski Yunan casus Savvas KalenteridisYunanistan'da yayın yapan Pontus News Gazetesi'nde kaleme aldığı yazısında Batı'nın aklıyla hareket ettiği için Yunanistan'ın Helenizm tarihinin en büyük ulusal felaketi yaşadığını ifade etti.

BÜYÜK BRİTANYA VE FRANSA'NIN AKLIYLA GİRİŞİLEN MACERA

Yazıda Mayıs 1919'da Küçük Asya Ordusu'nda yer alan Yunanistan'ın kendi ulusal strateji planı olmadan Büyük Britanya ve Fransa'nın aklıyla girişilen macerada Türkiye ile Rusya'nın yakınlaşmasını ve diğer ülkelerin kendi çıkarları çerçevesinde hareket etmesi sonucu Yunanistan'ın yalnızlığa itildiği vurgulandı.

ATATÜRK'ÜN LENİN'E MEKTUBU

Kalenteridis, Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) Kurucusu Vladimir Lenin dostluğunu başlatan Atatürk'ün birlik olma çağrısı ve yardım talebini içeren mektubuyla Emperyalist güçlere karşı birlikteliğin resmiyet kazandığını ifade etti.

 Atatürk'ü TIME dergisinin kapağına taşıyan o meşhur fotoğrafın hüzünlü hikayesi

YUNANİSTAN ZOR DURUMDA BIRAKILDI

Kemal-Bolşevik ilişkilerinin yakınlaşması ve alınan desteklerle Doğu cephesini kapatan Türkiye'ye karşı Fransa, İtalya ve İngiltere'nin tutum değişikline gittiğini ifade eden Kalenteridis "Yunanistan zor durumda bırakıldı" dedi.

YUNANİSTAN'IN JEOPOLİTİK SEFALETİ

Bugün Yunanistan'ın ne durumda olduğu herkesin malumu diyen Kalenteridis Küçük Asya Felaketi'nden bu yana ülkenin jeopolitik sefalete hapsolmuş bir şekilde çamura batmaya devam ettiğini ifade etti.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner26